Reinhold Richter

Reinhold Richter? Fabrykant przybyły z Czech.
Zaglądam …
https://pl.wikipedia.org/wiki/Willa_Reinholda_Richtera
Willa Reinholda Richtera - willa znajdująca się przy ulicy I. Skorupki 6/8 w Łodzi, w parku im. ks. bp. Michała Klepacza, obecnie siedziba rektoratu Politechniki Łódzkiej. ***
 I dalej można sobie poczytać.
A wiesz Grażynko, że nigdy nie byłem przy tej willi, ani w tym parku, ani w okolicy.  Mimo, że studiowałem na Wydziale Mechanicznym PŁ w Łodzi cały rok 1968-1969. Zresztą w moich czasach mieścił się w niej tylko Dział Wydawnictw PŁ, służący pracownikom, a ja wtedy jeszcze niczego nie publikowałem.
Owszem, znam niedaleki Park im. ks. J. Poniatowskiego, w którym na ławeczce wymarzałem sobie Eurydyke – Boginię Mego Serca  w przerwach wykładowych, albo usiłowałem przybliżyć się do wiedzy z metaloznawstwa (cegła: „Metaloznawstwo” Zofii Wendorff ).****  Ale w Parku Klepacza (jak on się wtedy nazywał ?) nigdy nie byłem.
 Pytanie – jak to możliwe, że KOBIETA może zajmować się czymś takim jak „metaloznawstwo” ?  Niechby to były motyle, kwiaty, rosiczki, stroje, poezja, nawet ekonomia, a nawet ekonomika przemysłu, jeśli musi być coś użytecznego, ale żeby Kobieta znała się na metalach ? Po co? Fakt, że była to przysadzista, niesmukła dama  i może było jej bliżej do metali niż do innych obiektów świata pięknego.
 Oj, zanurzyłem się dzięki Tobie w czasy łódzkie – piękne, niespokojne, emocjonalne i pełne oczekiwań młodzieńczych, stanowiących odskocznię do późniejszej moje drogi okrętowej.
Dziękuję, Grażynko – „niebo nad Tobą i niebo pod Tobą …”
- Tadeusz
Tragiczne wydarzenia 17.07.2016
https://dzienniklodzki.pl/pozar-rektoratu-politechniki-lodzkiej-czy-uda-sie-przywrocic-piekno-willi-reinholda-richtera/ar/10415228
 Zofia Wendorff  (1906-1991) - https://pl.wikipedia.org/wiki/Zofia_Wendorff
Prowadziła wykłady z szeroko pojętego metaloznawstwa na trzech wydziałach Politechniki Łódzkiej: Mechanicznym, Włókienniczym i Budownictwa Lądowego. Jest autorką kilku skryptów i podręczników, które były wielokrotnie wznawiane. Stworzyła szkołę metaloznawców, w której wielu pracowników uzyskało stopnie doktorskie i habilitacyjne, a trzy osoby tytuły profesorskie.
 From: wielowski55 [mailto:wielowski55@o2.pl]
Sent: Thursday, April 23, 2020 10:14 AM
To: Tadeusz Graczyk <tadeusz.graczyk@zut.edu.pl>
Subject: Lubisz Kwiaty!
 Tak wyglądają wszystkie trawniki wiosną na Politechnice Łódzkiej.
Zał.1. Podobno jest to jedyna taka atrakcja w Europie.A początek tej atrakcji to, Reinhold Richter, jeden z wielkich właścicieli przemysłowej Łodzi.
Grażyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>